Idealny Ślub i Wesele Krok Po Kroku

Dzień ślubu i wesele, to nie tylko moment składania przysięgi i tańce do rana. W międzyczasie dzieje się niezwykle wiele rzeczy, których nie sposób uchwycić w tym samym momencie. Co więc zrobić, by każda chwila Waszego ślubu została zachowana na fotografii? O co zadbać podczas tego wyjątkowego dnia i jak go rozplanować, by mierzyć swoje siły na zamiary? Pamiętajcie, że fotograf może sprawić, że żaden z momentów nie zostanie zapomniany, a tym samym ukaże innym, co działo się za przysłowiowymi kulisami. 

Dzień ślubu – jak najlepiej uwiecznić go na zdjęciach?

Ślub to moment na który szykujemy się zazwyczaj chociażby kilka miesięcy, jak nawet nie lat. Jest to z pewnością wyjątkowy dzień, który zasługuje na to, by zostać uwiecznionym. Na owe uwiecznienie składa się nie tylko to, jak byliśmy ubrani czy uczesani, ale również wszystkie emocje, które malowały się na twarzach Waszych i gości. Wierzymy, że podczas ceremonii będziecie mieli wsparcie swoich bliskich jednak nie ukrywajmy, że niektóre chwile jest w stanie uchwycić jedynie soczewka aparatu. W jakich momentach fotograf będzie miał wymarzone pole do swojego działania? Zadbajcie, by w tych momentach znajdował się blisko Was. 

Przygotowania do ślubu – o czym pamiętać? jak zaplanować?

Dobrze przygotowany ślub, to równocześnie spokój w Waszej głowie. Mając zaplanowane to, co wydarzy się tego dnia, będziecie mieli poczucie, że nic nie dzieje się bez Waszej woli i możecie zadbać o samych siebie. W końcu komfort Wasz i Waszych emocji jest w tym dniu bezsprzecznie najważniejszy. Już na etapie przygotowań pomyślcie o tym: 

Nieszablonowe przygotowania 

Zwróćcie uwagę w jakim miesiącu bierzecie ślub i czy można dzięki temu w jakiś wyjątkowy sposób zaaranżować przestrzeń. Jeśli jest to lato, to może kwitną wtedy Wasze ulubione kwiaty, a może przestrzeń sprzyja temu, by przenieść przygotowania na zewnątrz do ogrodu bądź sadu? Każdy z tych niuansów doda ciekawych elementów podczas tego dnia i sprawi, że Wasze zdjęcia ślubne będą miały ciekawą oprawę. 

Idealny ślub i wesele krok po kroku

Szczera rozmowa z bliskimi przed ślubem

Niezwykle ważne przed ślubem jest to, by porozmawiać z osobami, które są Was najbliżej. Dlaczego? Ponieważ w wiele zadań można zaangażować chociażby świadków czy druhny Panny Młodej. By uniknąć tego dnia stresu warto porozmawiać ze swoimi świadkami czy druhnami o tym, kto i kiedy może przejąć pewne obowiązki. Pamiętajcie, że nie wszystko musi spoczywać na Waszej głowie, a Wasi najbliżsi są po to, by Was wesprzeć. Może fotografowi uda się ująć pierwszą lampkę szampana spijaną z najbliższą przyjaciółką? A może zdjęcia pokażą, jak bardzo Pan młody był zestresowany podczas wiązania krawata? Pozwólcie sobie na luz i spojrzenie na zdjęcia z przymrużeniem oka. 

Detale, detale i jeszcze raz detale 

Wciąż będę wspominać, że ślub to Wasz dzień i ma odzwierciedlać Wasz charakter. Przed tym wyjątkowym dniem pamiętajcie o przygotowaniu np. pudełka z dekoracjami i rekwizytami, które mogą przydać się do zdjęć: może Wasze ulubione przedmioty? Może wspólne pamiątki, a może dekoracje, które ubarwią zdjęcia np. świece czy lampki? 

Najważniejsze momenty w dniu ślubu

No dobrze, oczywistym jest, że ślubny fotograf ujmie wszystko co wydarzy się podczas ślubu i planowanego wesela: wyjście z kościoła, pierwszy taniec, który pokaże piękno Waszych ruchów czy suto zastawione stoły weselne. Jednak co zrobić, aby nadać tym chwilom swój indywidualny charakter? Czy powinniście wymknąć się na 15 minut, by zrobić profesjonalną, ślubną sesję? Mam dla Was kilka wskazówek i pomysłów, które mogą być źródłem inspiracji do pięknych zdjęć:

Pierwsze spotkanie pary młodej

Jedną z chwil, które warto uwiecznić podczas tego wyjątkowego dnia jest z pewnością moment, gdy Pan młody po raz pierwszy zobaczy Pannę młodą. Jakie emocje będą temu towarzyszyć? Czy fotografowi uda się ująć blask ślubnej sukni? Wszystkie te detale sprawiają, że oglądając późniejsze zdjęcia, przyjdą ponownie do Was te cudowne momenty z Waszych zaślubin. Uwierzcie, że w pędzie życia jest czasami ciężko o przypomnienie sobie tych subtelnych, ale niezwykle ważnych chwil. Pozwólcie zachować je w sercu dzięki fotografiom.

Pamiętajcie o SOBIE. To najważniejsze podczas ślubu. Szczere okazywanie emocji możliwe będzie w momencie, gdy zadbacie o swój komfort i przestrzeń dla siebie. Do Was należy decyzja czy chcecie zobaczyć się dopiero podczas ceremonii, w domu gdy wszyscy będą na Was patrzeć czy może pozwolicie sobie na spotkanie tylko we dwoje. Czasem wymiana spojrzenia, słowa, czułe przytulenie podczas bycia sam na sam może okazać się niezwykle uspokajające, cenne i wzruszające. 

Ceremonia ślubu

Bez wątpienia najważniejszy moment tego dnia, do którego wszystko się sprowadza. To, gdzie zamierzacie złożyć sobie przysięgę małżeńską jest jedną z pierwszych decyzji jaką podejmiecie w związku z organizowanym ślubem. Czy to będzie ceremonia w kościele, w urzędzie stanu cywilnego, czy też piękne zaślubiny na łonie natury, są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. 

Wejście na ceremonię

Samo wejście na ceremonię zazwyczaj odbywa się na dwa sposoby: klasycznie para młoda razem lub Pan młody czeka przy ołtarzu, a Pannę młodą wprowadza Tato. Niezależnie od tego jaką formę wejścia wybierzecie pamiętajcie, wchodźcie… powoli! Dajcie czas sobie oraz swoim bliskim nacieszyć się tą podniosłą chwilą, a fotografowi czas na rozmaite kadry. Jeżeli przy okazji ceremonii w kościele wprowadza Was ksiądz, zwróćcie uwagę, aby pozwolić mu pójść przodem i zachować wolną przestrzeń tak żebyście Wy byli na pierwszym planie. Zaangażowanie najmłodszego pokolenia w rodzinie do wniesienia obrączek lub sypania kwiatów, jest także doskonałym pomysłem.

W trakcie ceremonii

Jeden gest, jedno spojrzenie potrafi przekazać więcej niż milion słów, to „w oczach tkwi siła duszy”. Jesteście razem i dla siebie, pamiętajcie, że w trakcie ceremonii możecie pokazywać swoje emocje bez wypowiadania ani jednego słowa. 

Przysięga

Moment dość oczywisty, jednak gdy emocje sięgają zenitu, łatwo zapomnieć o najważniejszym. Zwróćcie się ku sobie, a słowa przysięgi wymawiajcie patrząc sobie głęboko w oczy. 

Idealny ślub i wesele krok po kroku

…i po ceremonii

Konfetti, ryż, szpaler, balony, gołębie, bańki mydlane a może kwiaty? Moment celebrowania po raz pierwszy! 

Coraz częściej odchodzi się od konfetti pod miejscem ceremonii na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Cudownym pomysłem jest postawienie na kwiaty np. świeże bądź wcześniej ususzone, które nie zanieczyszczają środowiska i stanowią naturalny odpowiednik konfetti. Jeśli dzień ślubu ma być Waszym wymarzonym dniem, to niech będzie również łaskawy dla planety. Tym samym nie spotkamy się ze sprzeciwem na skorzystanie z tego typu rozwiązania, jak może się zdarzyć przy chęci użycia papierowego czy plastikowego konfetti. 

Doskonałym rozwiązaniem, który pięknie prezentuje się na fotografiach jest szpaler. Często spotykany przy ceremoniach mundurowych jednak nie jest to regułą. Do stworzenia pięknego tunelu możecie wykorzystać zimne ognie, piękne długie róże lub przedmioty związane z Waszymi zainteresowaniami. Może uprawiacie wspinaczkę górską, a towarzysze wypraw utworzą Wam szpaler z czekanami? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą różne możliwości. Włączcie swoją wyobraźnię i zadbajcie o cudowną oprawę tego wyjątkowego momentu, a na pewno przełoży się to na piękne i wyjątkowe zdjęcia.

Jak urozmaicić wesele?

Wesele, czas na zabawę, ale czy tylko? Sprawdźcie możliwości, które doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie i urozmaicenie zabawy weselnej. 

Sesja w dniu ślubu

Organizacja sesji w dniu ślubu to bardzo ważny element, który na pewno warto wziąć pod uwagę. W ciągu całego dnia macie znikome szanse bycia na osobności. Znajdźcie niewielką ilość czasu, aby pobyć razem na wyłączność. Dajcie upust nagromadzonym emocjom, które towarzyszyć Wam będą tylko w tym dniu. Być może po raz pierwszy powiedzcie sobie „mężu, żono”. Oprócz emocji to również Wasz wizerunek będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Makijaż, fryzura, bukiet czy też wianek to elementy, które rzadko są ponawiane na sesję w innym dniu. Dlatego nawet jeżeli planujecie sesję plenerową w innym dniu to nie rezygnujcie możliwości zrobienia sobie paru zdjęć w przerwie weselnej.

W dzisiejszych czasach większość miejsc oferujących możliwość organizacji wesela ma do dyspozycji przestrzeń, którą można wykorzystać do krótkiej sesji. Naprawdę nie trzeba wiele – niewielki kawałek ogrodu lub zielonego terenu. Zadbajcie o to, by wygospodarować na zdjęcia niewielką ilość czasu, sesja zajmie Wam ok 15-20 minut, natomiast jej efekty będziecie pamiętać już na zawsze. Wybierając się na sesję ślubną pomyślcie o momencie, w którym powinna się odbyć. Najlepiej, by odbyła się w pierwszych godzinach Waszego wesele, ponieważ później może towarzyszyć Wam zmęczenie, a nawet zupełnie o niej zapomnicie podczas zabawy.

Idealny ślub i wesele krok po kroku

Pierwszy taniec

Dla niektórych ostatni z najbardziej stresujących momentów w tym dniu. Nie ma się co dziwić, w końcu cała uwaga skupia się tylko na Was. Pierwszy taniec jest też elementem niezbędnym, ponieważ rozpoczyna zabawę weselną. Dlaczego więc wspominam o nim jako urozmaicenie wesela? Jego odpowiednia aranżacja spowoduje, że będą o nim mówić jeszcze długo po weselu.

choreografia, dym, światło, kamera i… akcja. Właśnie takie rzeczy spotkać możemy podczas pierwszego tańca. Unoszący się dym nada charakteru Waszemu tańcu i… ciiii – cichutko, nie mówcie nikomu, ale sprawi też, że nie będzie widać ew. potknięć spowodowanych stresem. Odpowiednie światło sprawi, że to właśnie Wy będziecie królami i królowymi tego wieczoru i zachęci innych do wejścia na parkiet. 

Idealny ślub i wesele krok po kroku

Zdjęcia z gośćmi

Ciekawym pomysłem przy planowaniu wystroju ślubu może być zorganizowanie kącika dla gości. Co przez to rozumiem? Miejsce, w którym każdy z Waszych bliskich będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z Wami w parach czy też w mniejszych grupach. Zorganizowanie kącika fotograficznego to świetna pamiątka i zabawa dla zaproszonych gości. Warto wcześniej omówić ten pomysł! Jeżeli nie uda się Wam zorganizować do tego specjalnie przygotowanego miejsca, nie przejmujcie się, fotograf wybierze miejsce, które doskonale spełni swoją role w tym celu. Pamiętajcie również, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdjęcia pozowane z gośćmi odbyły się w wersji pół żartem pół serio.

Idealny ślub i wesele krok po kroku

Romantyczne zdjęcia po zmroku

Świece, lampki, a może namiot tipi? Nie wszystkie zdjęcia z weselnego wieczora muszą wyglądać tak samo. Gdy na niebie pojawi się księżyc warto wyjść na zewnątrz do wcześniej przygotowanej przestrzeni np. namiotu tipi, który udekorowany zostanie lampkami czy świecami. Taka przestrzeń nada Waszym zdjęciom nie tylko romantycznego charakteru, ale pokaże również wielowymiarowość tego, co działo się tej nocy. To miejsce poza zdjęciami sprawdzi się również idealnie jako kącik do rozmów czy odpoczynku. Szczególnie, gdy nie niebie roztapiają się gwiazdy i blask księżyca. Poszukajcie inspiracji w internecie i poproście dekoratorkę o pomoc w przygotowaniu takiego miejsca. 

Idealny ślub i wesele krok po kroku

Zimne ognie i świetlisty taniec

Skoro jesteśmy już przy zdjęciach po zmroku kolejnymi atrakcjami, które doskonale sprawdzą się jako urozmaicenie wesela są zimne ognie oraz taniec ze świecami. Każdy z tych elementów to idealna okazja na stworzenie przepięknych ujęć w romantycznych okolicznościach ciepłego światła.  

Niespodzianka na weselu?

Świetnym pomysłem może okazać się też zaaranżowanie „akcji” podczas wesela, w której wydarzy się niespodziewany zwrot wydarzeń.

  • występ zespołu, którego nic się nie spodziewał,
  • wspólna integracja gości,
  • choreografia taneczna przygotowana przez pana młodego i jego kolegów dla panny młodej,
  • przewrócenie specjalnie przygotowanego sztucznego tortu na ziemię jako element zaskoczenia dla gości.

Takie momenty sprawią, że noc minie nie tylko szybko, ale i fotograf będzie miał pole do uchwycenia emocji. Więcej na temat atrakcji i niespodzianek na ślubie mam nadzieje niebawem stworzyć osobny wpis.  

Akcesoria i dekoracje? na co zwrócić uwagę

Miłość, wesele to właśnie miłość, ale możecie mieć potrzebę, by udekorować Waszą salę rzeczami, które podkreślą to uczucie. Co sprawdzi się na zdjęciach? 

ROŚLINY, KWIATY

Nieodłączny element dekoracji sali. Zwróćcie uwagę, że w dużym stopniu to one nadają charakteru i klimatu w jakim odbędzie się wesele. Sprawdzą się szczególnie w kontekście wesela w stylu boho i folkowego. Do tego koronki, delikatna biżuteria, surowość drewna i Wy. Czego chcieć więcej do stworzenia niezwykle romantycznego charakteru? W przypadku takich dekoracji sprawa jest dość prosta, ponieważ wiele z tych rzeczy możecie zrobić i przygotować sami. 

Idealny ślub i wesele krok po kroku

NEONY

Kto ich nie lubi? W zależności od tego jaki neon wybierzecie, to nadacie wnętrzu nowoczesnego albo bardzo oldschoolowego stylu. Napis „love” stanowi już klasykę, która zawsze się sprawdzi, ale pamiętajcie, że zawsze możecie wynająć bądź zrobić neon na zamówienie np. z Waszymi imionami. Soczewka aparatu z pewnością uchwyci blask neonu – szczególnie w nocy. 

Idealny ślub i wesele krok po kroku

TORT

Tort podczas ślubu nie jest tylko pysznym deserem, który symbolizuje czas świętowania. Bardzo często ślubne torty są niezwykle efektowne, co sprawia, że fotograf często stara się uchwycić moment, gdy zostaje on przyniesiony na salę weselną. Jeśli lubicie słodkości z dodatkowym „wystrzałem” to możecie pokusić się o dodatkową obecność sztucznych ogni. Niech to będzie prawdziwe święto!

Idealny ślub i wesele krok po kroku

ZDJĘCIA

Przy okazji wpisu o sesji narzeczeńskiej wspominam, że jednym z powodów, dla których warto ją sobie zrobić jest możliwość wykorzystania zdjęć do udekorowania sali weselnej. Ścianka z fotografiami pokazującymi Waszą wspólną drogę, która doprowadziła Was do tej chwili jest zawsze miejscem, w którym goście chętnie spędzą odrobinę czasu. 

Idealny ślub i wesele krok po kroku

Idealny ślub i wesele krok po kroku- rada na koniec?

W miarę możliwości nie pozwólcie, by moment ślubu był pierwszym momentem, gdy poznacie fotografa. Podobnie jak należy zadbać o intymność podczas spotkania młodej pary, tak i warto wcześniej poznać się z osobą, która wykona Wam zdjęcia. O tym jednak napisałem więcej w artykule, jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego. Zaufajcie mi, moje doświadczenie pokazuje, że prawdziwe emocje możliwe są wtedy, gdy czujemy się w pełni komfortowo z osobami, które znajdują się wśród nas podczas wesela. Zasługujecie na to!

 

Wiem, że dbając zarówno o detale, jak i najważniejsze elementy, ślub stanowić będzie Wasz idealny i wymarzony dzień. Może najważniejszy w Waszym życiu? Wierzę, że posiłkując się moim małym poradnikiem, wraz z fotografem zadbacie o to, by zamknąć ten piękny czas na fotografiach. Zapraszam do zaglądnięcia na mój fb oraz instagram – być może znajdziecie tam jeszcze więcej inspiracji, które ułatwią Wam ogranizację idalnego ślubu i wesela. 

ZAPYTAJ O TERMIN I OFERTĘ

NAPISZ DO MNIE

Grzegorz Szpak Photography – Fotograf ślubny Wrocław – fotografia ślubna, sesje ślubne, sesje narzeczeńskie. Pracuję na teranie całej Polski jednak z uwagi na miejsce zamieszkania najczęściej na Dolnym Śląsku – Wrocław, Oleśnica, Wałbrzych, Legnica, Jelenia-Góra, Karpacz, Lubin, Głogów, Świdnica, Bolesławiec, Oława, Dzierżoniów, Bielawa, Kłodzko, Jawor, Świebodzice, Polkowice, Kamienna Góra, Jelcz-Laskowice, Trzebnica. Jako fotograf ślubny pracuję również w takich miastach jak Łódź, Ostrów Wielkopolski, Kępno, Sieradz, Poznań, Leszno, Warszawa.

©2018-2021 Fotografia Grzegorz Szpak

POLITYKA PRYWATNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA DANYCH

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google